سايت های زیرمجموعه

صفحه اول استانداردها و آئين نامه ها تاريخچه تچهيزات آزمايشگاه نوع آزمايشها و خدمات به صنعت گالري عكس
بازدید کننده گرامی ، جهت ارسال ایمیل لطفا فرم زیر را بدقت پر کرده و بر روی "ارسال" کلیک نمائید.نام شما:ایمیل شما:متن نامه:ضمایم:
  • آزمايشگاه سازه
  • سرپرست آزمايشگاه سازه: جناب آقاي دكتر سیامک ایپکچی

    كارشناس آزمايشگاه: آقاي مهندس شهرام نيكوكار

  • آدرس: تهران, خيابان حافظ, دانشگاه صنعتی اميرکبير, دانشکده عمران و محيط زيست ساختمان شماره 2, آزمايشگاه سازه
  • تلـفن: 64543064
  • فکس: 
  • پست الکترونیکی structural-lab@aut.ac.ir
  • وب سايت 

تاريخچه

 

اهداف و برنامه هاي آزمايشگاه ملي سازه

     تلاشهاي مهندسين در جهت ساخت و اجراي بناهاي ايمن و ارزان، زمينه را براي نوآوريهاي مختلف در جهت توليد و ارائه اجزا و مصالح گوناگون فراهم نموده است به گونه اي كه بررسي عملكرد آنها تحت شرايط مختلف
 بار گذاری نياز به امكانات آزمايشگاهي مجهز دارد. افزون بر اين در سالهاي اخير، مجامع علمي و تحقيقاتي  مهندسي سازه با در اختيار گرفتن پيشرفتهاي بوجود آمده در تكنولوژي رايانه قادر گرديده اند تا پس از بررسي رفتار سازه هاي پيچيده در آزمايشگاههاي مجهز اقدام به مدلسازي كامپيوتري آنها نموده و در اختيار جامعه مهندسي و طراحان قرار دهند .
    

دانشگاه صنعتي اميركبير به عنوان يكي از مهمترين مراكز علمي و دانشگاهي كشور در زمينه علوم مهندسي و  يكي از متوليان رشد و توسعه فعاليتهاي پ‍ژوهشي در اين عرصه، اقدام به  برنامه ريزي در جهت بسط و گسترش آزمايشگاههاي فني و مهندسي نموده است. در اين ارتباط، تجهيز و راه اندازي آزمايشگاه ملي سازه در راستاي نكات  مورد اشاره و بالا بردن سطح كيفي مهندسي عمران در كشور قسمتي از برنامه ريزي فوق ميباشد .   

 آزمايشگاه ملي سازه دانشكده عمران دانشگاه صنعتي اميركبير به عنوان بازوي اجرايي قطب علمي بهسازي كشور كه برنامه ريزي و انجام فعاليتهاي تحقيقاتي آن به عهده دانشگاه اميركبير نهاده شده است با فراهم آوردن پيشرفته ترين تجهيزات جهت آزمايشهاي ديناميك سازه در نظر دارد تا بزودي امكان تستهاي استاتيكي و ديناميكي بر روي مدلهاي مختلف با مقياسهاي گوناگون را فراهم سازد . 

جايگاه آزمايشگاه ملي سازه در فن آوري نوين

     در سال 2004 در طرحي كه عمدتا توسط دانشگاهها و مراكز تحقيقاتي كشورهاي صاحب تكنولوژي ارائه گرديد و اصطلاحا طرح شبكه شبيه سازي مهندسي زلزله ناميده شد،

(Network for Earthquake Engineering Simulation)  NEES   

براي رشد تحقيقات مربوط به مهندسي زلزله و ديناميك سازه و همچنين فهم بهتر اثرات آن بر روي شريانهاي حياتي اقدام به توسعه مديريت واحد و همچنين گسترش ارتباط بين آزمايشگاههاي مختلف سازه و ژئوتكنيك  طي يك برنامه 10 ساله تا سال 2014 نمودند. بر اساس اين طرح كه همزمان در بيشتر دانشگاههاي مطرح  كشورهاي آمريكا، ژاپن، انگلستان و فرانسه در حال اجرا است امكان آزمايش بر روي سازه هاي كاملا پيچيده و بزرگ كه سابقا در هيچ آزمايشگاهي به تنهايي قابل انجام نبود فراهم ميگردد. دراين طرح با استفاده از شبكه اينترنت انجام آزمايش بر روي قسمتهاي مختلف يك سازه بزرگ در آزمايشگاههاي مختلف جهان ميسر ميگردد. اين طرح ضمن كاهش هزينه هاي يك آزمايش و بالا بردن دقت آن استفاده ازتجهيزات آزمايشگاههاي مختلف در سراسر جهان را براي بيشتر متخصصين امكان پذير ميكند و ضمن  فراهم آوردن بستر نرم افزاري مشترك، امكان آناليز و بررسی آزمايشهاي مختلف را از اقصي نقاط جهان ميسر ميسازد.     آزمايشگاه ملي سازه با گسترش امكانات سخت افزاري و نرم افزاري خود ميتواند ضمن تامين نيازهاي آزمايشگاهي داخل كشور نگاهي نيز به صدور تكنولوژي به خارج از مرزها داشته و از تجربيات و امكانات دانشگاههاي معتبر جهان در اين زمينه نیز استفاده لازم را ببرد. اين مهم تنها در سايه سرمايه گذاري در جهت گسترش تجهيزات و فضاهاي اين آزمايشگاه و برنامه ريزي بلند مدت امكان پذير ميباشد .

 

فهرست ا - ی