سايت های زیرمجموعه

صفحه اول تاريخچه تچهيزات آزمايشگاه نوع آزمايشها و خدمات به صنعت استانداردها و آئين نامه ها گالري عكس
بازدید کننده گرامی ، جهت ارسال ایمیل لطفا فرم زیر را بدقت پر کرده و بر روی "ارسال" کلیک نمائید.نام شما:ایمیل شما:متن نامه:ضمایم:
 • آزمايشگاه مکانیک سنگ
 • سرپرست آزمايشگاه : آقاي دكتر احمد فهيمي فر

  كارشناس آزمايشگاه: آقاي مهندس پورصالحی

  تكنسين آزمايشگاه:

 • آدرس: تهران, خيابان حافظ, دانشگاه صنعتی اميرکبير, دانشکده عمران و محيط زيست ساختمان شماره 2, طبقه منفی 2، آزمايشگاه مکانیک سنگ
 • تلـفن: 64543082
 • فکس: 
 • پست الکترونیکی -
 • وب سايت 

تچهيزات آزمايشگاه

امکانات و تجهيزاتدستگاه خود کنترل (Servo Control)دستگاه خود کنترل DARTEC-9600 بمنظور انجام انواع آزمایش‌های فشاری و کششی در دو حالت استاتیکی و دینامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه یکی از نمونه‌های دستگاه خود کنترل بوده که امکان کنترل بارگذاری را در طول آزمایش توسط کامپیوتر فراهم می‌سازد که بدین طریق می‌توان ثبت داده‌ها را بصورت خودکار در حین انجام آزمایش‌ها انجام داد. این داده‌ها را می‌توان بوسیلة تنظیمات موجود در دستگاه در فواصل زمانی دلخواه که مدنظر است ثبت نمود.

اطلاعات این دستگاه از جنس نیرو و تغییر مکان است و توسط سنسورهای فک بالا که متحرک است (فک پایین ثابت است) اندازه‌گیری می‌شوند. این دستگاه شامل قسمت‌های مختلف زیر می‌باشد:1-     واحد تأمین‌کنندة نیروی هیدرولیکی برای انجام آزمایش‌ها2-     قاب بارگذاری دستگاه3-     قسمت‌های مرتبط با کامپیوتر و مبدل‌های دستگاه

واحد تأمین‌کنندة نیروی هیدرولیکی

برای اعمال نمودن نیروی لازم به نمونه در حین انجام آزمایش‌ها باید این قسمت فعال باشد، تا بتواند نیروی هیدرولیکی لازم را تأمین نماید. دستگاه برای تأمین نیروی هیدرولیکی دارای یک موتور پمپ بسیار قوی است که مشخصات این موتور پمپ به شرح ذیل است:وزن موتور: 120 کیلوگرم

 دور موتور: 1740 دور بر دقیقه

 قدرت موتور: 21.3 کیلو وات

بطورکلی قسمت تأمین‌کنندة نیروی هیدرولیکی دستگاه شامل قسمت‌ها و اجزای زیر است:

الف- دریچة ترموستاتیکی آب

اگر دمای روغن هیدرولیکی دستگاه که در حین انجام آزمایش در سیستم در حال گردش است از حد مجاز تجاوز کند این دریچه بطور خودکار باز می‌شود و جریان آب را در سیستم برقرار می‌کند، بدین ترتیب باعث خنک کردن روغن و ادامه انجام آزمایش می‌گردد.

بمنظور جلوگیری از مصرف زیاد آب، یک منبع در کنار دستگاه تعبیه شده است که آب جریان یافته در سیستم به درون آن با کمک پمپ وارد شده و مجدداً همین آب وارد سیستم شده و باعث خنک شدن روغن می‌گردد.

ب- پمپ

عملکرد پمپ به این صورت است که نیروی لازم را برای گردش روغن هیدرولیکی در سیستم برقرار می‌سازد. توانایی حداکثر این موتور پمپ گردش 100 لیتر بر دقیقه روغن هیدرولیکی در سیستم می‌باشد.

ج- قسمت تأمین‌کنندة فشار مورد نیاز برای شروع آزمایشدر این قسمت دریچه‌ای وجود دارد که عملکرد آن باعث می‌شود تا سطح روغن به حد مطلوب برای شروع آزمایش برسد.

د- دریچة خودکار برای تأمین نیروی هیدرولیکی لازم در حین آزمایشعملکرد این دریچه به این صورت است که نیروی هیدرولیکی لازم در حین انجام آزمایش را تأمین می‌کند، یعنی بطور خودکار برای تأمین نیروی هیدرولیکی بیشتر دریچه باز می‌شود تا امکان ادامه انجام آزمایش را فراهم سازد.

ه- ترموستاتترموستات برای تشخیص دمای روغن در حال گردش در حین انجام آزمایش می‌باشد. اگر ترموستات را در دمای مشخصی تنظیم کنیم، درصورتیکه دمای روغن در حال گردش از این مقدار بیشتر گردد، سیستم خود کنترل برای آن که دمای روغن را به حد مطلوب برساند موجب باز شدن بیشتر دریچة ترموستاتیکی آب می‌شود، بدین‌ترتیب آب بیشتری را در سیستم به جریان می‌اندازد و موجبات خنک‌سازی روغن هیدرولیکی را فراهم می‌سازد.

و- سیستم خنک‌کننده (cooler)موتور پمپ دستگاه که برای خنک‌سازی روغن هیدرولیکی آن بکار می‌رود از نوع IPH4/32 است، که توانایی گردش 50 لیتر بر دقیقة آب را در سیستم دارا است. قدرت این موتور پمپ در حدود 3 اسب بخار است.

ز- روغن هیدرولیکی دستگاهاز روغن نوع Shell Tellus 37 که متناسب با کارکرد فیلترهای دستگاه است، برای تأمین نیروی هیدرولیکی استفاده می‌شود.

ح- فیلترقسمت تأمین‌کنندة نیروی هیدرولیکی دستگاه قبل از دریچة خودکار دارای یک سری فیلتر می‌باشد، که این فیلترها برای تعیین شاخص آلودگی روغن در سیستم بکار می‌روند. این فیلترها قابل تعویض هستند.اگر درجة اسیدی بودن روغن از حد mgKo H/g 0.5 بیشتر شود باید روغن هیدرولیکی مورد استفاده در سیستم را تعویض نمود. برای تعیین درجة اسیدی روغن باید روغن را هر 6 ماه بوسیلة آزمایش‌های تعیین درجة اسیدی آزمایش نمود.

قاب بارگذاری دستگاه

این دستگاه دارای دو تیر صلب می‌باشد، یکی در قسمت بالای قاب بارگذاری دستگاه است که قابلیت حرکت به سمت بالا و پایین را دارا بوده و بدین‌ترتیب قادر است بار را بصورت کششی یا فشاری به نمونه وارد کند. این تیر دارای سنسورهایی است که اطلاعات مربوط به آزمایش که از جنس نیرو و تغییر مکان هستند را به مبدل دستگاه منتقل می‌کند. تیر عرضی دیگر در قسمت پایین قاب بارگذاری قرار دارد و بیشتر نقش تکیه‌گاه را برای نمونه‌های آزمایش بر عهده دارد.

قاب بارگذاری امکان بارگذاری فشاری را تا حد 100 تن و بار کششی را در حد 120 تن دارا می‌باشد، ضمناً بار را می‌توان با نرخ 0.001 میلیمتر بر ثانیه بر نمونه وارد نمود.نیروی هیدرولیکی لازم برای حرکت تیر عرضی در قسمت بالای قاب بارگذاری به سمت پایین یا بالا برای وارد کردن نیرو به نمونه‌های سنگی توسط یکسری شلنگ متصل به پشت قاب دستگاه تأمین می‌شود. این شلنگ‌ها در سر دیگرشان به قسمت تأمین‌کنندة نیروی هیدرولیکی دستگاه متصل هستند.یکی از امکانات این دستگاه، توانایی تعویض فک‌ها می‌باشد. این قابلیت امکان انجام آزمایش‌های مختلف و متنوعی را توسط دستگاه فراهم می‌سازد. در انجام آزمایش‌های مختلف از نوع فشار یا کشش یا خمش باید از فک‌های مختلف و متناسب استفاده شود. در ذیل توضیحاتی در خصوص فک‌های مورد نیاز برای آزمایش‌های مختلف ارائه خواهد شد.

الف- فک‌های آزمایش خمش سه نقطه‌ایبرای این آزمایش می‌توان از فک‌های استوانه‌ای شکل بهره گرفت. از طریق فک (استوانه) بالا فشار لازم به نمونه‌های سنگی وارد می‌شود و دو استوانة پایین نیز نقش تکیه‌گاه را بر عهده دارند.

ب- فک‌های آزمایش خمش چهار نقطه‌ایبرای این آزمایش نیز می‌توان از فک‌های استوانه‌ای مشابه فک‌های آزمایش خمش سه نقطه‌ای بهره گرفت.بدلیل اینکه در تجهیزات دستگاه تنها فک استوانه‌ای بشکل تک وجود دارد، لذا فک‌های استوانه‌ای دوبل برای اعمال بار فشاری در آزمایشگاه طراحی و ساخته شده است.

ج- فک‌های آزمایش فشاری تک محوری، سه محوری و برزیلیبرای آزمایش‌هایی همچون تک محوری، سه محوری و برزیلی که اساساً از نوع آزمایش‌های فشاری هستند باید از فک‌های فشاری دستگاه استفاده نمود. این فک‌ها شامل دو دیسک با قطر30 سانتیمتر و ضخامت 4 سانتیمتر هستند که بر روی دو صفحة مستطیلی‌شکل با طول 75 سانتیمتر و عرض 30 سانتیمتر و ضخامت 6 سانتیمتر قرار می‌گیرند. این صفحات مستطیلی شکل نیز به تیرهای عرضی بالا و پایین دستگاه متصل می‌شوند.

د- فک‌های آزمایش کشش مستقیماز آنجاییکه آزمایش کشش مستقیم به تعداد محدودی در دنیا انجام شده است، دستگاه فاقد فک‌هایی از نوع بارگذاری کششی بود. در نتیجه در آزمایشگاه فک‌های مورد لزوم برای آزمایش کشش مستقیم طراحی و ساخته شد.

این فک‌ها دارای دو تسمة فولادی مستطیلی شکل بوده که در دو انتهای خود دارای دو سوراخ به قطر 14 میلیمتر هستند. از طریق دو پیچ این دو تسمه به صفحات دایره‌ای شکلی، که خود به تیرهای دستگاه متصل هستند، وصل می‌شوند. این تسمه‌ها از سر دیگر به صفحات مخروطی متصل می‌شوند. نمونه‌های سنگی استوانه‌ای با کمک چسب از دو سمت به کلاهک‌های دایره‌ای شکل چسبانده می‌شوند و کلاهک‌ها نیز با کمک پیچ به صفحات مخروطی شکل فوق‌الذکر در بالا و پایین دستگاه متصل می‌شوند.

دستگاه آزمایش بار نقطه‌ای

این دستگاه شامل سیستم بارگذاری، فک‌ها، وسیلة اندازه‌گیری بار و وسیلة اندازه‌گیری جابجایی بین دو رأس فک‌ها می‌باشد که در ذیل به شرح هر یک از این قسمت‌ها پرداخته می‌شود:

 الف- سیستم بارگذاری

این سیستم شامل یک جک بارگذاری بهمراه فک‌هایی قابل تنظیم است که امکان انجام آزمایش روی نمونه‌های سنگی با ابعاد مختلف را فراهم می‌سازد. این محدوده بین 30 تا 80 میلیمتر بوده و بنابراین فاصلة فک‌ها برای نمونه‌های کوچک و بزرگ قابل تنظیم است.این دو فک زاویة مخروطی 60 درجه و شعاع انحنای 5 میلیمتر دارند. این فک‌ها از فولاد سخت ساخته شده‌اند تا در حین آزمایش آسیب نبینند. فک بالایی ثابت و فک پایینی متحرک است.

ب- سیستم اندازه‌گیری بار:

شامل یک گیج فشار برای اندازه‌گیری بار در لحظة شکست می‌باشد. از آنجاییکه گسیختگی اغلب بصورت ناگهانی اتفاق می‌افتد برای ثبت بار در این لحظه یک عقربه بار حداکثر وجود دارد.

ج- سیستم اندازه‌گیری جابجایی:

برای اندازه‌گیری فاصلة بین رئوس فک‌ها، دستگاه مجهز به وسیلة اندازه‌گیری (خط‌کش) می‌باشد.

دستگاه آزمایش برش مستقیم

این دستگاه شامل

:الف- جعبة برش: که نمونه داخل آن قرار می‌گیرد.

ب- وسیلة اعمال بار قائم: که بار را به شکل یکنواخت به صفحة آزمایش اعمال می‌نماید بطوریکه از مرکز سطح گذشته و بر آن کاملاً عمود باشد.

ج- وسیلة اعمال بار برشی: که بار برشی را بطور یکنواخت به یک نیمة نمونه اعمال می‌نماید.

د- تجهیزات اندازه‌گیری مستقل نیروهای قائم و برشیه- تجهیزات اندازه‌گیری مستقل جابجایی‌های قائم و برشی (جانبی)

دستگاه آزمایش خزش

این دستگاه شامل قسمت‌های ذیل می‌باشد:

الف- وسیلة بارگذاری: که بار مورد نیاز آزمایش را ظرف 20 ثانیه به نمونه وارد می‌کند و آن را در طول آزمایش ثابت نگه می‌دارد.

ب- محفظة سه محوری: محفظه‌ای است که نمونه داخل آن تحت فشار جانبی و بار محوری قرار می‌گیرد. این محفظه مجهز به شیرهای اطمینان، مسیر ورودی برای پر کردن محفظه، لوله‌های لاستیکی، گیج‌ها و سایر دریچه‌ها است.

ج- غشاء انعطاف‌پذیر: این غشاء، نمونة سنگ و صفحات فلزی بالا و پایین آن را در بر می‌گیرد تا از نفوذ سیال محصورکننده به داخل نمونه جلوگیری کند.

د- وسیلة اعمال و ثابت نگه‌داشتن فشار جانبی: این سیستم قادر است فشار جانبی مورد نیاز آزمایش را تولید و آن را در طول آزمایش ثابت نگه دارد.

ه- سیال محصورکننده

و- صفحات فولادی: دو صفحة فولادی قرصی شکل که در بالا و پایین نمونه قرار می‌گیرند تا بار محوری از طریق آنها به نمونه اعمال شود.

ز- کرنش‌سنج: برای اندازه‌گیری کرنش یا تغییرشکل‌های محوری

دستگاه آزمایش دوام

این دستگاه شامل بخش‌های ذیل می‌باشد:

الف- ظرف استوانه‌ای مشبک که از تور سیمی 2 میلیمتری ساخته شده است. این استوانه دارای 100 میلیمتر طول و 140 میلیمتر قطر می‌باشد.

ب- تشت آب بطوریکه ظرف استوانه‌ای متصل به محور افقی دوار را در بر می‌گیرد. زمانیکه تشت از آب پر می‌شود فاصلة سطح آب تا محور دوران ظرف استوانه‌ای 20 میلیمتر می‌شود. عمق تشت نیز به اندازه‌ایست که کف آن از ظرف استوانه‌ای 40 میلیمتر فاصله دارد.

ج- موتور متحرک که ظرف استوانه‌ای مشبک را با سرعت 20 دور در دقیقه می‌چرخاند.

 اون (گرم‌خانه)

بدنة اصلی اون از جنس فولاد و رنگ کوره‌ای است و بدنة داخلی آن از سینی‌های آلومینیومی تشکیل شده است. ظرفیت این اون 250 لیتر بوده و قادر به تولید و نگهداری درجه حرارت 200 درجة سانتیگراد بوده و مجهز به فن سیرکولاسیون می‌باشد.

ترازوهای دیجیتالی

شامل دو ترازوی دیجیتال، یکی با دقت 0.1 گرم و ظرفیت 6 کیلوگرم و دیگری با دقت 5 گرم تا وزن حداکثر 15 کیلوگرم و دقت 10 گرم تا وزن بین 15 تا 30 کیلوگرم می‌باشد.

کرنش‌سنجبمنظور اندازه‌گیری تغییر‌شکل‌ها یا کرنش‌های محوری و جانبی دو دستگاه کرنش‌سنج با گیج‌های عقربه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقت این کرنش‌سنج‌ها 0.0025 میلیمتر است.

علاوه بر دستگاه‌های ذکر شده تجهیزات دیگری از جمله دستگاه برش سنگ، دستگاه مغزه‌گیر، دستگاه تأمین فشار جانبی، سلولهای سه محوری در ابعاد 110*54 و150*75 میلیمتر در آزمایشگاه موجود می‌باشد.

دستگاه برش سنگ

دستگاه مغزه‌گیر برای تهیة نمونه‌های سنگ

دستگاه تأمین فشار جانبی

 

فهرست ا - ی